Ezek az ittas járművezetés következményei

ittas járművezetés2_2

Ha az ittas járművezetés már megtörtént

Az új büntető törvénykönyv (2012. évi C 236. sz. törvény) elfogadását követően az ittas járművezetés kiszabható büntetések a korábbinál szigorúbbak lettek. A több százezer forintos pénzbírságok mellett a szabálysértők vezetői engedélyét több évre is felfüggeszthetik. Ugyanakkor sok esetben a vezetői engedély visszaállításának feltétele lehet a „átképzés” elvégzése, ami több időt vesz igénybe és pénzbe kerülhet. 

Sajnos az ittas járművezetés komolyabb probléma, mint ahogy azt az emberek általában elsőre gondolnák, ezért is történtek ezek a szigorítások, leginkább megelőző jelleggel. Éppen ezért nagyon fontos arról beszélni részletesen is, hogy mit értünk pontosan ittas járművezetés alatt, milyen következményekkel járhat ez pontosan, és hogy hogyan tudunk ezeken a büntetéseken esetlegesen enyhíteni. Érdemes lehet tovább olvasni, ha másért nem is, hát megelőző jelleggel, hogy még véletlenül se jusson eszünkbe alkohol fogyasztása után a volán mögé ülni.

ittas járművezetés2_3

Szabálysértés vagy bűncselekmény? Mivel számolhatunk az ittas járművezetés esetén?

Fontos különbséget tenni az ittas vezetés vétsége és a büntetőjogi felelősségre vonás között. A fő különbség a szervezetben lévő alkoholkoncentrációban rejlik. Szabálysértésnek minősül, ha a szervezetben lévő alkohol koncentrációja eléri a 0,50 gramm/liter véralkoholszintet vagy a 0,25 milligramm/liter légalkoholszintet.

Ehhez persze ismerni szükséges az egyes értékeket, amire én most nem térnék ki, szerintem elég egyértelmű, hogy ameddig az ember még csak egy kicsit vagy egyáltalán nem érzi az alkohol hatását, még talán nem akkora a baj, de minden más esetben nagyon fontos az, hogy már bűncselekményről beszélünk, hiszen csökkent koncentrációs képességünkkel és reakcióidőnkkel a környezetünket veszélyeztetjük. Persze maga a büntetés számos különböző részből áll össze. Történt mellette egyéb kihágás, esetleg a sebességlimit vagy a közlekedési szabályok megszegése? Valamilyen köz- vagy vagyontárgyban történt sérülés? Ha pedig egyenesen személyi sérüléssel járó eset történt, már nem fogjuk egykönnyen megúszni az ittas járművezetés esetét. Minden esetben ajánlott egyébként egy ügyvéd felkeresése, de utóbbi két esetben különösen fontos ez. 

Amikor az ittas járművezetés bűncselekmény lesz

A legtöbb bűncselekmény pénzbírsággal és egy hónaptól 10 évig terjedő vagy végleges járművezetéstől való eltiltással jár, a szervezetben lévő alkohol mennyiségétől és egyéb tényezőktől függően, ezeket mind megtalálhatjuk a Büntető Törvénykönyvben.

Kötelezővé tehetnek egyfajta újratanító tanfolyamot, amit mindenképpen el kell végeznie az embernek, ha a vezetői engedélyét egy közigazgatási hatóság hat hónapnál hosszabb időre vonta be, vagy ha a vezetői engedélyét bűncselekmény miatt vonták be. Ezekben az esetekben a „frissítő tanfolyamon” való részvétel kötelező, és ráadásul több tízezer, vagy akár annál is többe kerülhet, és hát sajnos ugye nem mindenki tudja ezt a kiadást vállalni, és a munkából való kimaradást jelenthet mind a tanfolyamon való részvétel, sőt egyenesen munkahely elvesztését okozhatja, ha az ember egyébként járművel járt be oda, vagy a munkavégzéshez a vezetői engedély szorosan kapcsolódott. Az ittas járművezetési ügynél azért egy kicsit megkönnyebbülés lehet, ha az ember csak egy bizonyos kategóriától való eltiltásban részesül, tehát előfordulhat, hogy a munkáját a vétség ellenére is tudja végezni (ez persze inkább kamionsofőrökre érvényes vagy építőmunkálatok dolgozóira). 

Viszont, ha az embert nem először ítélik el ittas vezetésért, akkor felfüggesztett vagy kötelező börtönbüntetésre, sőt, akár végleges vezetéstől való eltiltásra is számíthat!

ittas járművezetés2_1

Amikor az ittas járművezetés már megtörtént

Mi is a teendő akkor, ha az ittas járművezetés már megtörtént? 

Ebben az esetben a legfőbb feladat, hogy az ember egy ügyvédet keressen fel, mert az ő segítsége nagyon sokat jelenthet az ügy alakulásában. Már az első pillanatoktól kezdve hatékony jogi segítségre számíthatunk, így lehetőségünk van rá, akkor ne is adjunk vallomást vagy beszéljünk részletesen a rendőrökkel, mielőtt az ügyvédünkkel még nem konzultáltunk. 

A hatékony védekezés érdekében érdemes minél hamarabb szakember segítségét kérni. Az első vallomás is rengeteget számít az ügy végkimenetelében. Telefonon is kaphatunk segítséget, a legtöbbször pedig konzultációra van lehetőség a későbbiekben. Persze minden ügy egyedi, így nehéz pontosan meghatározni, hogy hogyan is zajlik a támogatás. Azonban annyi biztos, hogy ha minimalizálni szeretnénk a problémát, akkor érdemes jogi segítséget kérni. Persze nem is feltétlenül az anyagiakról van szó, az ügyvédi díjat is ki kell fizetnie az embernek, de az eltiltásban, a konkrét pénzbírságban, és egyéb komolyabb következményekben egy jogi személynek nagy befolyása van. Másrészt, lelki támogatás is egy ilyen nehéz időszakban, így nem egyedül állunk ki vallomást tenni, hanem van valaki, akire támaszkodhat az ember, ami már egyfajta megnyugvást jelenthet az ember számára. 

You may also like