Mi található a kutyatápban? 

kutyatáp_pic6

Néhány fontos információ a kutyatápokról

A kutyatápokra sok gazdi nem fordít kellő figyelmet, csak leveszi azt, amit a boltok polcain megfelelő árkategóriának vél. Sokan egyenesen a kinézet alapján választanak, vagy egyszerűen csak emlékeznek a reklámokra a tévében, és az ott elhangzó pozitív értékekre. Ez nem azt jelenti, hogy a kevésbé hirdetett termékek ne lehetnének ugyanolyan minőségiek, mint az agyon marketingelt darabok, úgyhogy érdemes egy kicsit jobban megismerkedni az összetevőkkel, mielőtt még következtetéseket vonnánk le arra nézve, hogy mi is legyen egy kutyatápban. 

kutyatáp_pic1

Mit láthatunk a kutyatáp címkéjén?

Nem is gondolnánk, de egy kutyatáp címkéjének is megvan a maga szabályrendszere, és még csak nem is kötelező mezőket tartalmaz, hanem formailag kötött. Így, ha egyszer ráállt az ember szeme arra, hogy mit és hol keressen, akkor máris könnyebb lesz később dolga, és egyszerűbben kereshet megfelelő terméket kiskedvence számára. 

A meghatározott elemeket általában két részre sorolhatjuk, melyek közé tartozik a megnevezés mező, és az információs mező. Előbbi persze inkább csak egy alapvető információt, a márkanevet és a konkrét formát tartalmazza, amely megkülönbözteti az adott terméket a többitől. Ami most számunkra sokkal érdekesebb lesz persze, az az információs lista. 

Ilyen feliratok érdemes itt keresni, mint complete & balanced, tehát teljes értékű és kiegyensúlyozott tápanyagtartalommal rendelkező eledelről van szó, ami azt jelenti, hogy önmagában elegendő az állat számára, egyfajta “egytálétel”, biztosítja a kutya szükségleteit, nem szükséges kiegészítő táplálás mellette. Ezután következnek persze az összetevők listái, amihez már azért nem árt ismernie az embernek nem csak általánosan azt, hogy milyen tápanyagokat igényel egy kutya, de azt is, hogy a saját kutyája teste és ízlése mit igényel vagy tolerál legalább. 

Mi fontos a kutyatáp címkéjén?

A kutyatáp címkéjén tehát sok fontos információ megtalálható, melyek közül érdemesnek tartok néhányat kiemelni. Ha nem is tudjuk pontosan, hogy mire van szüksége egy kutyának napi szinten, és elkavarodunk a megnevezések között, esetleg ijesztőnek tűnnek az idegen szavak, nem is kell azokkal annyira foglalkozni. Amit érdemes figyelni, az egyes ballasztanyagok nevei, hogy ebből ne legyen túl sok persze. Kötelesek ezen kívül kiírni, hogy megfelelő-e a kutya táplálásához egyedülálló szinten, tehát úgy, hogy csak ezt egye az eb. Persze arról is érdemes meggyőződni, hogy milyen és mekkora állatoknak ajánlott, ezt általában kilogramm szerint adják meg a gyártók. De a súly mellett az életkor is számít. Nem mindegy, hogy senior, junior, vagy felnőtt tápot választunk, hiszen a junior vagy kölyök tápokban még sok olyan anyag van, ami az egészséges növekedést segíti elő, míg a senior tápok már inkább az egészség megőrzésére helyezik a hangsúlyt, úgyhogy ehhez mérten kerülnek bele az arányok. 

Ár szempontjából persze nem csak az fontos, hogy mekkora kiszerelést veszünk, és annak milyen a kilónkénti egységára, de fontos  az is, hogy megtekintsük, mit tartalmaz a címke az adagolás szempontjából. Persze minden kutya egy kicsit más étvággyal rendelkezik, azért érdemes betartani az ajánlott mennyiséget, hiszen ez az állat általában addig eszik, ameddig szét nem pukkad, nincs meg benne a mértékletesség, úgyhogy ezt a felelősséget a gazdinak kell minden esetben vállalnia. Az adagolás azt is megmutatja, hogy mit kapunk a kiadott költségekért, tehát megtudhatjuk, hogy hány étkezést tud nagyjából biztosítani az adott kutyatáp, amely remek lehetőség már önmagában is arra, hogy felmérjük az ár valós értékét a tápban. 

kutyatáp_pic5

A kutyatáp tartalma

Térjünk akkor át a nehezebb részre, ami maga az összetétel, és amit már tényleg elég kevesen vesznek figyelembe. Másik végletként pedig azokat a gazdikat tudom felhozni, akik megrökönyödnek minden táp hátulján, hiszen nem csak húst tartalmaz az adott étel, miközben egy húsevő állatról van szó. Ez azonban korántsem jelenti azt, hogy a kutyáknak semmi mást nem is szabad vagy kell a szervezetébe juttatnia, mint a tiszta fehérje. 

A valóságban a fehérje általában 24% százalék körüli a teljes tartalomnak, 10% pedig nedvességtartalom, amely szintén fontos, főleg a kényelmes étkezés miatt, már ha egyáltalán konzervről beszélünk és nem száraz eledelről. Arra azért érdemes figyelni, hogy a nedves étket mindig valamilyen száraz jutalomfalattal vagy fogerősítő játékkal párosítsuk, mert a folyamatos nedves, könnyű étkezés a fogak romlásához fog vezetni. Ezen kívül egyes vitaminok és ásványi anyagokat is tartalmazzon a kutyatáp, és persze ne feledkezzünk meg a mesterséges színezékek kerüléséről is. Emellett persze jobb a mesterséges tartósítószereket is elkerülni, de azért vannak olyan élelmiszerek, és hát nagyrészt a kutyatápok is ilyenek, amelyeket máshogy nem nagyon lehet tartósítani, ezért ne ijedjünk meg minden tartósítószertől. Nekünk is hasznunkra van, ha nem romlik meg napi szinten a drága kutyaeledel, úgyhogy attól még bátran válogathatunk a kutyatápok között. 

You may also like