Megnéztük, milyen az antitest gyorsteszt a SYNLAB-nál

antitest gyorsteszt1_1

Több fajta antitest gyorsteszt is létezik

Bizonyára a könyökünkön jön már ki az antitest gyorsteszt és minden más COVID-19-es hír és vizsgálat, szövődmény az elmúlt évek után. Azonban sajnos a vírus, ami miatt a lakásunkba kényszerültünk több hónapon keresztül, még mindig az életünk szerves része, csupán a védekezési lehetőségeink nőttek meg ellene. A Covidot a mai napig el lehet tehát kapni, nem számít, hogy valaki beoltatta-e magát vagy sem. Ennek azért számos kimenetele van, természetesen az oltást kapottak sokszor jobban ellenállóbbak azoknál, akik inkább nem oltatták be magukat. A kiutazáshoz, az ország elhagyásához is lehet kötni az egyes oltóanyagok minőségét, vannak országok, ahová csak bizonyos vakcinákkal léphetünk be. Mondjuk úgy, hogy a világunkban néhány dolog alaposan megváltozott, és sajnos nem sokat tudunk tenni ellene. Azonban érdemes lehet arról beszélni, hogy mi minden is kapcsolható még a koronavírushoz, és miért érdemes még mindig olyan vizsgálatok elvégeztetni, mint például az antitest gyorsteszt. 

antitest gyorsteszt1_3

Mire jó az antitest gyorsteszt?

Az antitest gyorsteszt gyakorlatilag az ellenanyag meglétét vagy hiányát mutatja ki a szervezetben. Ezen belül is, a SYNLAB kínálatában található teszt a SARS_CoV-2 vírus spice receptor-kötő fehérje ellen termelt IgG antitestet mutatja ki, hogy megtalálható-e az anyag a vizsgálat szervezetben. Ez tehát egy bizonyos ellenanyagot vizsgál. A helyzet azonban az, hogy egy vírusos fertőzés ellen nem csak egyféle ellenreakcióra és ellenanyag termelésére kényszerül a szervezet. Mindegyik ellenanyag más és más ideig és mennyiségben mutatható ki a szervezetben. Ennek megfelelően az egyes oltóanyagok is különböző ellenanyagot juttatnak a szervezetbe, ezért van az, hogy néhányat többen elismernek, mint másokat. 

Kifejezetten a jelen esetben vizsgálat ellenanyag a fertőzés után 7-15 napig mutatható ki a szervezetben, ennek megfelelően a korábbi megbetegedéseket vizsgálja, nem a jelenlegi betegséget, így ha tüneteket tapasztalunk magunkon, nem ez a megfelelő vizsgálat számunkra. Ellenben, ha egy korábbi, elmúlt napokban vagy hetekben zajlott betegség miatt mennénk a vizsgálatra, már csak kíváncsiságból is, akkor ez lesz az a vizsgálat, amit keresünk.

Mikor szükséges elvégeztetni az antitest gyorstesztet? 

Az antitest gyorsteszt elvégeztetésének több oka is lehet. Egyrészt tehát, ha az elmúlt néhány hétben betegek voltunk, és valamilyen okból szeretnénk tudni, hogy voltunk-e betegek, akkor mindenképpen érdemes. Például, ilyen lehet, ha közben a család más tagjairól kiderül a fertőzés, akikkel találkoztunk a napokban, de mi tünetmentesek vagyunk. Ilyenkor az ember akaratlanul is attól tart, hogy csak még nem mutatkoztak a fertőzés jelei, de hamarosan fognak majd. A másik lehetőségként viszont ott motoszkál az ember fejében, hogy mi van, ha egyenesen ő fertőzte meg a rokonságot, vagy ő is beteg volt legalább, és már nem kell tovább tartania a betegségtől, amivel éveken keresztül annyira riogatták az embereket. 

Persze nem csak a saját lelkünk megnyugtatása miatt érdemes elvégeztetni az antitest gyorstesztet. Ha kimutatja a vizsgálat az ellenanyag meglétét a szervezetben, akkor a lelettel már igényelni is tudjuk a koronavírussal kapcsolatos kis kártyánkat. Ezt korábban csak akkor tudta az ember kiváltani, hogy ha már volt több oltása is, viszont a betegek csak a megfelelő idő után tudták beoltatni magukat, így a védettségi kártya megszerzése is kész káosz volt. Ma már szerencsére kiépült rendesen a rendszer, úgyhogy nem kell attól tartania az embernek, hogy nem jut kártyához, ami főleg már csak az egyes országokba való beutazáshoz szükséges. 

antitest gyorsteszt1_2

Fontos azonban megjegyezni az antitest gyorsteszt kapcsán, hogy a jelenlegi fertőzést a már elmúlt fertőzéstől nem tudja elkülöníteni, ennek megfelelően pedig nem ajánlott, sőt nem is szabad akkor végeztetni, mikor az ember éppen fertőző stádiumban lehet a tünetei alapján. Csak akkor menjünk tesztelésre tehát, amikor nincsenek légúti vagy egyéb, koronavírushoz kötheti panaszaink. 

Mit jelent az antitest gyorsteszt eredménye?

Az antitest gyorstesztnek két különböző eredménye lehet, pozitív és negatív. Mindez persze az ellenanyag mintában található arányától függő érték lesz majd. Azonban pontossága ennek sem tökéletes: a mintavételből kimutatott eredményt azért befolyásolja a klinikum, anamnézis, az oltás típusa, és hogy milyen régen lett az oltás beadva. 

Ha negatív eredményt is kap az ember, az nem feltétlenül jelenti azt, hogy rögtön rohannia kell a friss oltásért. Az ellenanyag idővel természetesen csökken, szinte teljesen kiürül a szervezetből, de a szervezet nem felejt, az újabb adag termelésével már nem lesz akkora nehézsége, mint az első fertőzés esetében.

Az eredmények pontosabb megértésében és a lehetőségek felmérésében azonban nagy segítségünkre lesz majd az ott dolgozók csapata is. Az antitest gyorsteszt tehát sokak számára lehet segítség, amivel szerintem mindenképpen érdemes élni, hogyha már az adott.

You may also like